چهارشنبه 9 آبان‌ماه سال 1386

اینترنت چیست ؟
در یک جمله اینترنت یه شبکه بسیار پیچیده هم در زمینه سخت افزار هم در زمینه نرم افزاری میباشد . اینترنت یک شبکه کامپیوتر گسترده جهانی میباشد که از میلیون ها کامپیوتر در سراسر جهان استفاده میکند . اکثر این کامپیوتر ها دسکتاپ PC هایی بر اساس Unix های ایستگاه کاری میباشد که وظایفی چون تبادل اطلاعات مثل صفحات وب WWW و پیغام های ایمیلی . البته امروزه شاهد ورود موبایل ها Web TV ها و پیجر ها والبته توستر ها به اینترنت هستیم که در اینترنت ما دو نوع کامپیوتر یا دیوایس داریم که در نهایت به host ها مرتبط میشوند .
یکی از اجزای اینترنت همانطور که گفتم در اصطلاح بهشون میگن end system که از اسمش هم پیداست و نیازی به توضیح ندارد از پروتوکول استفاده میکنند که این پروتوکول به کنترل کردن فرستادن و دریافت کردن اطلاعات میپردازد . TCP یا Transmission Control Protocol و IP یا Internet Protocol از مهمترین پروتوکولهای اینترنتی هستند از پروتوکولهای اصلی این شبکه است و از ان به نام TCP/IP یاد میکنند .
این end system ها با یکدیگر از طریق زنجیر یا همان لینک مرتبطند که این لینک ها گونه های مختلفی دارد که از جمله وسایل فیزیکی آن شامل coaxial cable, copper wire, fiber optics و radio spectrum هستند که بعدا توضیح میدم . لینکهای مختلف میتونند دیتاها را هم با سرعت های گوناگونی جابجا کنند که در اینترنت به پهنای باند یا bandwidth معروفند که معمولا بر اساس بیت بر ثانیه اندازه گیری میشند .
اغلب end system ها مستقیما با هم از طریق یک اتصال با هم مرتبط نیستند در عوض انها به طور غیر مستقیم با همدیگر مرتبط هستند و از طریق سوئیچ های میانه ای به نام روتر ها در ارتباطند یک روتر اطلاعاتی را که بهش میرسد را وارد یکی از لینکهای ارتباطی خودد میکند و سپس ان اطلاعات را به لینکهای خروجی خود منتقل میکند . پروتوکول IP نوع فرمت اطلاعات دریافتی و ارسالی از میان روتر و end system را مشخص میکند مسیری که اطلاعات ارسالی طی میکنند از میان یک سری روتر و لینکهای متفاوت میگذرد .علاوه بر فراهم اوردن یک مسیر path اختصاصی اینترنت از تکنولوژی خاصی به نام packet switching استفاده میکند که اجازه ارتباط مضاعف را میدهد